  • 250LLE2.2MEFC6.3X11
250LLE2.2MEFC6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
250LLE2.2MEFC6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250LLE2.2MEFC6.3X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LLE 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 36mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6343
Step5Bar-code shipping tag
250LLE2.2MEFC6.3X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LLE
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    36mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm