  • 250LEX8R2MEFC10X9
250LEX8R2MEFC10X9
advertisement
Manufacturer No:
250LEX8R2MEFC10X9
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250LEX8R2MEFC10X9
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LEX 8.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250LEX8R2MEFC10X9
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LEX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    8.2μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    76mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    144mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm