  • 250BXC4R7M8X11.5
250BXC4R7M8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
250BXC4R7M8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250BXC4R7M8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXC 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250BXC4R7M8X11.5
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    32mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    160mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm