  • 25.4MM-5M-0.5MM-5590H
25.4MM-5M-0.5MM-5590H
advertisement
Manufacturer No:
25.4MM-5M-0.5MM-5590H
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-25.4MM-5M-0.5MM-5590H
Package:
Description:
THERM PAD 5MX25.4MM GRAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
25.4MM-5M-0.5MM-5590H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Material
    Acrylic Elastomer
  • Shape
    Rectangular
  • Series
    5590H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Interface Pad, Roll
  • Color
    Gray
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Tacky - Both Sides
  • Storage/Refrigeration Temperature
    68°F~77°F 20°C~25°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Outline
    5.00m x 25.40mm
  • Thermal Conductivity
    3 W/m-K
  • Natural Thermal Resistance
    0.46 °C/W
  • Width
    25.4mm
  • Thickness
    0.0197 0.500mm