  • 242408FPS-100M-01
242408FPS-100M-01
advertisement
Manufacturer No:
242408FPS-100M-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-242408FPS-100M-01
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 1707
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
242408FPS-100M-01
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material
    Steel
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.5A
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    108MOhm
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • Series Resistance
    108mOhm
  • Length
    6.2mm
  • Width
    6.2mm