  • 240NQ045
240NQ045
advertisement
Manufacturer No:
240NQ045
HK JDW NO:
884-240NQ045
Package:
D-67 HALF-PAK
Datasheet:
240NQ045
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 610mV @ 240A 20mA @ 45V 1-Termination Bulk D-67 HALF-PAK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
240NQ045
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 240NQ045 .
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-67 HALF-PAK
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    45V
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    240A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    610mV @ 240A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    240A
  • Number of Phases
  • Capacitance @ Vr, F
    10300pF @ 5V 1MHz