  • 2408NL-05W-B39-L00
2408NL-05W-B39-L00
advertisement
Manufacturer No:
2408NL-05W-B39-L00
HK JDW NO:
567-2408NL-05W-B39-L00
Package:
Axial
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
2408NL-05W-B39-L00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Weight
    0.187lb 84.82g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2004
  • Series
    2408NL
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.045A
  • Max Power Dissipation
    1.08W
  • Current Rating
    45mA
  • RPM
    3600 RPM
  • Air Flow
    14.8 CFM (0.414m3/min)
  • Noise
    27.0 dB
  • Voltage Range
    15V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.115 in H2O (28.7 Pa)