  • 2406KL-05W-B30-L00
2406KL-05W-B30-L00
advertisement
Manufacturer No:
2406KL-05W-B30-L00
HK JDW NO:
567-2406KL-05W-B30-L00
Package:
Axial
Description:
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
2406KL-05W-B30-L00
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.099lb 44.91g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~140°F -10°C~60°C
  • Published
    2004
  • Series
    06015KA
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    1.44W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    0.060A
  • Max Power Dissipation
    1.44W
  • Depth
    60mm
  • Current Rating
    60mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 25°C
  • Life (Hours)
    70000 hours
  • RPM
    3600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    14.1 CFM (0.395m3/min)
  • Noise
    28.0 dB
  • Voltage Range
    12V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.125 in H2O (31.1 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Height
    15mm