  • 2408NL-05W-B10-L00
2408NL-05W-B10-L00
advertisement
Manufacturer No:
2408NL-05W-B10-L00
HK JDW NO:
567-2408NL-05W-B10-L00
Package:
Axial
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
2408NL-05W-B10-L00
    Select All
  • Depth
    60mm
  • Current Rating
    40mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • RPM
    2800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    10.9 CFM (0.305m3/min)
  • Noise
    22.5 dB
  • Voltage Range
    15V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.067 in H2O (16.7 Pa)
  • Height
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.187lb 84.82g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2004
  • Series
    2408NL
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    960mW
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    0.040A
  • Max Power Dissipation
    960mW