  • 226XMPL012MG19
226XMPL012MG19
advertisement
Manufacturer No:
226XMPL012MG19
HK JDW NO:
373-226XMPL012MG19
Package:
2917
Datasheet:
Description:
22μF Aluminum Polymer Capacitors 20% 2917
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 22μF.
20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917. The type of the 226XMPL012MG19 capacitor Illinois Capacitor 226XMPL012MG19 is suitable to conduct the ripple current at 1.8A. 226XMPL012MG19 Capacitor is mounted by Surface Mount. 226XMPL012MG19 Capacitor. Voltage - Rated often has values of 12V. This device's minimum working temperature must not be less than -40°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C.
Series
Capacitance: 22μF
Tolerance: 20%
Package / Case: 2917
There are great quantities of applications of 226XMPL012MG19 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Decoupling Noise Filtering
  • PFC
  • To reduce power noise & signal noise
  • Computer motherboards
  • Spot Welding
  • Audio Crossover
  • Signal decoupling & power bypass
  • Flashtube Ignition
  • UPS Buffering
  • Coupling or blocking
Step5Bar-code shipping tag
226XMPL012MG19
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    12V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5214Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    2.1082mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm