  • 225P10291WD3
225P10291WD3
advertisement
Manufacturer No:
225P10291WD3
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-225P10291WD3
Package:
Radial
Datasheet:
225P10291WD3
Description:
225P10291WD3 datasheet pdf and Film Capacitors product details from Vishay stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
225P10291WD3 Overview
Despite the device's insulation resistance, there is 10GOhm.
225P10291WD3 Features
10GOhm insulation resistance
225P10291WD3 Applications
There are a lot of Vishay 225P10291WD3 applications of film capacitors.
  • Filtering
  • RFI for automotive
  • Audio/video equipment
  • VCO's
  • Coupling, decoupling
  • Industrial and automotive inverters
  • Global positioning systems
  • Blocking
  • Battery management system
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
225P10291WD3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 70
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    6.35mm
  • Voltage - Rated AC
    70V
  • Lead Pitch
    9.525mm
  • Dielectric
    PET
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Dissipation Factor
    0.75 %
  • Height
    8.89mm
  • Length
    17.78mm
  • Width
    6.35mm