  • 224MPR630K
224MPR630K
advertisement
Manufacturer No:
224MPR630K
HK JDW NO:
373-224MPR630K
Package:
Radial
Datasheet:
224MPR630K
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
224MPR630K
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    804mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    MPR
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.413W 31.00mmx10.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    630V