  • 224MMR400K
224MMR400K
advertisement
Manufacturer No:
224MMR400K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-224MMR400K
Package:
Radial
Datasheet:
224MMR400K
Purchasing and Inquiry
224MMR400K Overview
The device has insulation resistance of 9GOhm.The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.Temperatures of -40°C~105°C allow the device to operate.
224MMR400K Features
9GOhm insulation resistance
224MMR400K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 224MMR400K applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Lighting
  • Electronic ballasts
  • Battery management system
  • Test and measuring equipment
  • Filtering
  • Switch mode power supplies
  • Snubbering
  • RFI for automotive
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
224MMR400K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MMR
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.236W 18.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Insulation Resistance
    9GOhm
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Thickness
    6mm