  • 224MMR250K
224MMR250K
advertisement
Manufacturer No:
224MMR250K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-224MMR250K
Package:
Radial
Datasheet:
224MMR250K
Description:
ILLINOIS CAPACITOR 224MMR250K CAPACITOR POLYESTER FILM 0.22UF, 250V, 10%, RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
224MMR250K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Insulation Resistance
    9GOhm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Thickness
    5.5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MMR
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 150
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm