  • 223MPR250K
223MPR250K
advertisement
Manufacturer No:
223MPR250K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-223MPR250K
Package:
Radial
Datasheet:
223MPR250K
Purchasing and Inquiry
223MPR250K Overview
In the device, ESR (Equivalent Series Resistance) is 8.038Ohm.Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
223MPR250K Features
8.038Ohm equivalent series resistance (ESR)
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V
223MPR250K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 223MPR250K applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • IGBT
  • RF Modules
  • Test and measuring equipment
  • RFI for automotive
  • Satellite TV
  • Electronic ballasts
  • Filtering
  • Switch-mode power supplies
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
223MPR250K
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    MPR
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.197W 13.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.038Ohm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm