  • 220VXH560MEFC22X40
220VXH560MEFC22X40
advertisement
Manufacturer No:
220VXH560MEFC22X40
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-220VXH560MEFC22X40
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXH 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
220VXH560MEFC22X40
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    VXH
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    220V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.08A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.12A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm