  • 220USG680MEFC30X25
220USG680MEFC30X25
advertisement
Manufacturer No:
220USG680MEFC30X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-220USG680MEFC30X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USG 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
220USG680MEFC30X25
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    USG
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    220V
  • Capacitance
    680μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.46A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.69A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm