  • 2200HT-6R8-H
2200HT-6R8-H
advertisement
Manufacturer No:
2200HT-6R8-H
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2200HT-6R8-H
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
2200HT-6R8-H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2200HT-6R8-H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2200HT
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.950Dia 24.13mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Hortizontal Mount
  • Current Rating
    15.7A
  • Lead Pitch
    22.352mm
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    7mOhm Max
  • Max DC Current
    15.7A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Diameter
    24.13mm
  • Height Seated (Max)
    0.550 13.97mm