  • 2200HT-2R2-V
2200HT-2R2-V
advertisement
Manufacturer No:
2200HT-2R2-V
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2200HT-2R2-V
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
2200HT-2R2-V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2200HT-2R2-V
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Series
    2200HT
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.950Diax0.550W 24.13mmx13.97mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Vertical Mount
  • Current Rating
    20.1A
  • Lead Pitch
    11.684mm
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5mOhm Max
  • Max DC Current
    20.1A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Diameter
    24.13mm