  • 2100HT-560-V
2100HT-560-V
advertisement
Manufacturer No:
2100HT-560-V
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2100HT-560-V
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
2100HT-560-V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2100HT-560-V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2100HT
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.860Diax0.450W 21.84mmx11.43mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Vertical Mount
  • Current Rating
    5.3A
  • Lead Spacing
    8.89mm
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Diameter
    21.8mm
  • Height
    11.4mm