  • 20ETF10S
20ETF10S
advertisement
Manufacturer No:
20ETF10S
HK JDW NO:
884-20ETF10S
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
20ETF10S
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.31V @ 20A -40°C~150°C 100μA @ 1000V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2016
Step5Bar-code shipping tag
20ETF10S
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20ETF10S .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    20ETF10
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.31V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    355A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Forward Voltage
    1.31V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    20A
  • Reverse Recovery Time
    400 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    355A
  • Reverse Voltage
    1kV