  • 202R18W221KV4E
202R18W221KV4E
advertisement
Manufacturer No:
202R18W221KV4E
HK JDW NO:
407-202R18W221KV4E
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
202R18W221KV4E
Purchasing and Inquiry
202R18W221KV4E Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.
202R18W221KV4E Features
a size/dimension of 0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV
202R18W221KV4E Applications
There are a lot of Johanson Dielectrics Inc. 202R18W221KV4E applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
202R18W221KV4E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PolyTerm®
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.57mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.17mm
  • Thickness (Max)
    0.067 1.70mm