  • 200TXW470MEFR18X40
200TXW470MEFR18X40
advertisement
Manufacturer No:
200TXW470MEFR18X40
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200TXW470MEFR18X40
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
TXW 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
200TXW470MEFR18X40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.58A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.21A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.673 42.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C