  • 200SXC1000MEFC30X45
200SXC1000MEFC30X45
advertisement
Manufacturer No:
200SXC1000MEFC30X45
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-200SXC1000MEFC30X45
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
SXC 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
200SXC1000MEFC30X45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SXC
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.832A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm