  • 200MXG820MEFCSN25X35
200MXG820MEFCSN25X35
advertisement
Manufacturer No:
200MXG820MEFCSN25X35
HK JDW NO:
683-200MXG820MEFCSN25X35
Description:
MXG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 5008
Step5Bar-code shipping tag
200MXG820MEFCSN25X35
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    MXG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.21491mA
  • Ripple Current
    2.04A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.12A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.18A @ 10kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm