  • 200MXG1000MEFCSN22X55
200MXG1000MEFCSN22X55
advertisement
Manufacturer No:
200MXG1000MEFCSN22X55
HK JDW NO:
683-200MXG1000MEFCSN22X55
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.84A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 165
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
200MXG1000MEFCSN22X55
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.84A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.26A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Series
    MXG
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.84A