  • 1V5KE400A
1V5KE400A
advertisement
Manufacturer No:
1V5KE400A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1V5KE400A
Package:
Datasheet:
1V5KE400A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1V5KE400A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    360mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Operating Supply Voltage
    342V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Dissipation-Max
    1.5kW
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Power Dissipation
    5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    380V
  • Current - Test
    1mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Peak Pulse Current
    2.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    342V
  • Max Surge Current
    2.8A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    400V
  • Reverse Breakdown Voltage
    380V
  • Current - Leakage
    5μA
  • Max Breakdown Voltage
    420V
  • Voltage - Breakdown
    380V
  • Voltage - Clamping
    548V
  • Diameter
    5.6mm
  • Height
    6.35mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    6.35mm