  • 1SNK516062R0000
1SNK516062R0000
advertisement
Manufacturer No:
1SNK516062R0000
Manufacturer:
TE Connectivity ENTRELEC
HK JDW NO:
785-1SNK516062R0000
Package:
Datasheet:
Description:
POW SNK SCREW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1SNK516062R0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Series
    SNK, ZS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Feed Through
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Black
  • Termination Style
    Screw
  • Number of Levels
    1
  • Voltage - UL
    600V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    0-10 AWG
  • Current - UL
    150A
  • Voltage - IEC
    1000V
  • Wire Gauge or Range - mm²
    6-35mm2
  • Current - IEC
    125A
  • Stripping Length
    17mm
  • Terminal Width
    16.0mm