  • 1SNK512060R0000
1SNK512060R0000
advertisement
Manufacturer No:
1SNK512060R0000
Manufacturer:
TE Connectivity ENTRELEC
HK JDW NO:
785-1SNK512060R0000
Package:
Datasheet:
Description:
POW SNK SCREW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1SNK512060R0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Wire Gauge or Range - AWG
    3-24 AWG
  • Current - UL
    100A
  • Voltage - IEC
    1000V
  • Wire Gauge or Range - mm²
    0.5-25mm2
  • Current - IEC
    76A
  • Stripping Length
    13.5mm
  • Terminal Width
    12.0mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Series
    SNK, ZS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Feed Through
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Yellow
  • Termination Style
    Screw
  • Number of Levels
    1
  • Voltage - UL
    600V