  • 180NQ035
180NQ035
advertisement
Manufacturer No:
180NQ035
HK JDW NO:
884-180NQ035
Package:
D-67 HALF-PAK
Datasheet:
180NQ035
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 180A 15mA @ 35V Bulk D-67 HALF-PAK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
180NQ035
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 180NQ035 .
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-67 HALF-PAK
  • Supplier Device Package
    HALF-PAK
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Current Rating
    180A
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 180A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35V
  • Current - Average Rectified (Io)
    180A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    180A
  • Capacitance @ Vr, F
    7700pF @ 5V 1MHz