  • 171153K400D-F
171153K400D-F
advertisement
Manufacturer No:
171153K400D-F
HK JDW NO:
192-171153K400D-F
Package:
Radial
Datasheet:
171153K400D-F
Description:
171 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
171153K400D-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    171
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.197W 13.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    13.0048mm
  • Width
    5.0038mm