  • 171103J630D-F
171103J630D-F
advertisement
Manufacturer No:
171103J630D-F
HK JDW NO:
192-171103J630D-F
Package:
Radial
Datasheet:
171103J630D-F
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
171103J630D-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    171
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.197W 13.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5120
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    13mm
  • Width
    5mm