  • 170104J630IE
170104J630IE
advertisement
Manufacturer No:
170104J630IE
HK JDW NO:
192-170104J630IE
Package:
Axial
Datasheet:
170104J630IE
Description:
170 0.1μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
170104J630IE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    170
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    10mm
  • Length
    28mm