  • 170103K250AA
170103K250AA
advertisement
Manufacturer No:
170103K250AA
HK JDW NO:
192-170103K250AA
Package:
Axial
Datasheet:
170103K250AA
Description:
170 10000pF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 250V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
170103K250AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    170
  • Size / Dimension
    0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Diameter
    5mm
  • Length
    11mm