  • 16YXH470MEFCTE8X16
16YXH470MEFCTE8X16
advertisement
Manufacturer No:
16YXH470MEFCTE8X16
HK JDW NO:
683-16YXH470MEFCTE8X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXH 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 462mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16YXH470MEFCTE8X16
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    YXH
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    462mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    87mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    462mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm