  • 16YXG2200MEFCGC18X16
16YXG2200MEFCGC18X16
advertisement
Manufacturer No:
16YXG2200MEFCGC18X16
HK JDW NO:
683-16YXG2200MEFCGC18X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 2200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.5A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16YXG2200MEFCGC18X16
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    YXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2200μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.352mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    43mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.547A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.21A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    16mm