  • 16YXG1000MEFCT810X20
16YXG1000MEFCT810X20
advertisement
Manufacturer No:
16YXG1000MEFCT810X20
HK JDW NO:
683-16YXG1000MEFCT810X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 840mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16YXG1000MEFCT810X20
    Select All
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    YXG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1000μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.16mA
  • Ripple Current
    840mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    46mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    840mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm