  • 16YXF1000MEFC12.5X16
16YXF1000MEFC12.5X16
advertisement
Manufacturer No:
16YXF1000MEFC12.5X16
HK JDW NO:
683-16YXF1000MEFC12.5X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXF 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16YXF1000MEFC12.5X16
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXF
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm