  • 16VT200SU
16VT200SU
advertisement
Manufacturer No:
16VT200SU
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-16VT200SU
Package:
Strap
Datasheet:
16VT200SU
Description:
PTC RESETTABLE 16V 2.00A STRAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16VT200SU
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16VT200SU.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    User Defined
  • Package / Case
    Strap
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    POLY-FUSE®, VT
  • Size / Dimension
    0.866Lx0.159W 22.00mmx4.05mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    80mOhm
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Additional Feature
    RESISTANCE RANGE(RMIN-R1MAX)OHM: 0.021-0.08
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Max Current Rating
    100A
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    2A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    16V
  • Time to Trip
    4s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    21mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    80mOhm
  • Trip Current
    4.5A
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm