  • 16SVPK1200M
16SVPK1200M
advertisement
Manufacturer No:
16SVPK1200M
HK JDW NO:
590-16SVPK1200M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16SVPK1200M
Purchasing and Inquiry
16SVPK1200M Overview
1.7A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 12mOhm.To enable 85mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
16SVPK1200M Features
1.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
16SVPK1200M Applications
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
16SVPK1200M
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OS-CON™, SVPK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    85mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm