  • 16ST106MC44532
16ST106MC44532
advertisement
Manufacturer No:
16ST106MC44532
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16ST106MC44532
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
Description:
PMLCAP®, ST 10μF Film Capacitor ±20% 1812 (4532 Metric) Solder Pads 16V-DC Acrylic, Metallized Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
16ST106MC44532
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Acrylic, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PMLCAP®, ST
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.102 2.60mm