  • FKP2G001501D00KSSD
FKP2G001501D00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2G001501D00KSSD
HK JDW NO:
864-FKP2G001501D00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
FKP 2 150 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKP2G001501D00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Mfr
    WIMA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 100°C
  • Series
    FKP 2
  • Size / Dimension
    0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    150 pF
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    400V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    220V