  • 16R600GDR
16R600GDR
advertisement
Manufacturer No:
16R600GDR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-16R600GDR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
16R600GDR
Description:
PTC RESETTABLE 16V 6A RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16R600GDR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16R600GDR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2008
  • Series
    POLY-FUSE®, 16R
  • Size / Dimension
    0.421Lx0.118W 10.70mmx3.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Polymeric
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    AMMO PACK; TR
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Spacing
    0.201 5.10mm
  • Max Current Rating
    100A
  • Power Dissipation
    2.8W
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    6A
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Time to Trip
    3.3s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    10mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    28mOhm
  • Trip Current
    10.2A
  • Height Seated (Max)
    0.673 17.10mm