  • 16PK100MEFC5X11
16PK100MEFC5X11
advertisement
Manufacturer No:
16PK100MEFC5X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16PK100MEFC5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16PK100MEFC5X11
Description:
PK 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 175mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16PK100MEFC5X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PK
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    175mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm