  • 16MXC10000MEFCSN22X30
16MXC10000MEFCSN22X30
advertisement
Manufacturer No:
16MXC10000MEFCSN22X30
HK JDW NO:
683-16MXC10000MEFCSN22X30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
16MXC10000MEFCSN22X30
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXC
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.2mA
  • Ripple Current
    2.15A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.15A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4725A @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm