  • 16MH510MT54X5
16MH510MT54X5
advertisement
Manufacturer No:
16MH510MT54X5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16MH510MT54X5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
MH5 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 20mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16MH510MT54X5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    MH5
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    20mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    30mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm