  • 168333K250C-F
168333K250C-F
advertisement
Manufacturer No:
168333K250C-F
HK JDW NO:
192-168333K250C-F
Package:
Radial
Datasheet:
168333K250C-F
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
168333K250C-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    168
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    2814
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    3.5mm