  • 160S43X226MV4E
160S43X226MV4E
advertisement
Manufacturer No:
160S43X226MV4E
HK JDW NO:
407-160S43X226MV4E
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
160S43X226MV4E
Description:
TANCERAM® 22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.175Lx0.125W 4.45mmx3.18mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
160S43X226MV4E
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TANCERAM®
  • Size / Dimension
    0.175Lx0.125W 4.45mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    SMPS Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    3.17mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.16mm
  • Length
    4.45mm
  • Thickness (Max)
    0.140 3.55mm
  • Thickness
    3.556mm