  • 160R15W105KV4T
160R15W105KV4T
advertisement
Manufacturer No:
160R15W105KV4T
HK JDW NO:
407-160R15W105KV4T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
160R15W105KV4T
Description:
TANCERAM® 1μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
160R15W105KV4T
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TANCERAM®
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Height
    1.52mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.060 1.52mm