  • 160CMQ045
160CMQ045
advertisement
Manufacturer No:
160CMQ045
HK JDW NO:
884-160CMQ045
Package:
TO-249AA
Datasheet:
160CMQ045
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 860mV @ 160A 5mA @ 45V Bulk TO-249AA Screw Mount
Step5Bar-code shipping tag
160CMQ045
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Screw Mount
  • Package / Case
    TO-249AA
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 160A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    160A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    160A
  • Capacitance @ Vr, F
    2600pF @ 5V 1MHz